Heraklion Road Trip: Asterousia bergketen

Also available in English German French Italian Dutch Polish

Deze road trip verbindt de belangrijkste bezienswaardigheden in de regio van Asterousiazoals archeologische vindplaatsen, nederzettingen, kloven en stranden. Je kunt kiezen welke delen van de route je het interessantst vindt. Houd er wel rekening mee dat de wegen die de hellingen van het gebergte beklimmen meestal kronkelig en bochtig zijn, en in sommige gevallen niet geasfalteerd zijn of een 4×4 voertuig vereisen.

Vori ? Phaestos ? Klooster Hodegetria ? Kali Limenes

Alle bergketens van Kreta zijn ruig en indrukwekkend, maar de kleinste onder hen, het middelgebergte van Asterousiadie het zuidelijke deel van de Heraklion prefectuuris de meest kale en mysterieuze van allemaal.

De zuidelijke hellingen reiken tot aan de charmante Libische Zee en creëren kleine maar steile kloven die uitmonden in prachtige afgelegen stranden. Als we de road trip beginnen, vertrekken we vanuit de traditionele nederzetting van Voriwaar we een belangrijk folkloremuseum, het Museum van Kretenzische Etnologie. Daar krijgt men de kans om meer te leren over de tradities en gewoonten van de Kretenzische gemeenschappen, de sociale organisatie van het eiland en ook over architectuur, weven en andere volkselementen van het eiland. Kreta. Vervolgens moeten we een stop maken bij de beroemde Minoïsch paleis van Festos waar we ook kunnen genieten van een prachtig uitzicht over de Messara gewoon. Phaistosdat op een lage heuvel is gebouwd, is het op één na grootste Minoïsche paleis dat is opgegraven. Tegenwoordig kun je de overblijfselen van zowel het oude als het nieuwe paleis zien. Het paleis van Phaestos is beroemd om nog een andere reden: het is hier dat de Phaestos Schijfdie dateert uit de 17e eeuw voor Christus, werd gevonden. Het oude gebruik ervan is een van de grootste mysteries uit de oudheid. Nu is het te zien in de Archeologisch Museum van Heraklion.

Asterousia berg

Degenen die geïnteresseerd zijn in archeologie willen misschien ook een bezoek brengen aan verschillende andere belangrijke archeologische vindplaatsen die in de buurt liggen, zoals Matala met de bekende grotten, de Minoïsche villa in Agia Triadade Minoïsche kustplaats Komos en de tholos tombe in Kamilari. Na Phaestos passeren we de traditionele nederzetting van Ai Yanniswaar we de Byzantijnse kerk van Ai Yannis kunnen bezoeken, en gaan dan verder naar het pittoreske dorpje Siva, dat een mooi plein en traditionele taverna's heeft. Vervolgens gaan we verder in zuidelijke richting en na het dorpje Listarogaan we verder zuidwaarts, tot we aankomen bij de Klooster van Panagia Odigitria. Er is een karakteristieke toren te zien, die naar verluidt werd gebouwd door Nikephoros Phokas. Het klooster werd beroemd dankzij Xopateraseen krijgshaftige monnik, die vandaag de dag nog steeds herdacht wordt vanwege zijn strijd tegen de Turken en zijn tragische ondergang, die verbonden is met de geschiedenis van het klooster.

We gaan dan verder in zuidelijke richting tot we bij een splitsing komen waar rechts een onverharde weg te zien is; deze weg leidt naar de ingang van Agiofarango. We kunnen onze auto hier parkeren en te voet naar deze kleine maar fascinerende kloof gaan, die zo is genoemd omdat het vroeger een van de belangrijkste centra van de ascese was in Europa. Kreta (Agiofarango = heilige kloof). Na 25 minuten wandelen komen we bij de kapel van Agios Antonios, die vlakbij de uitgang van de kloof is gebouwd. Iets verderop bereiken we een strand van ongekende schoonheid dat wordt omringd door imposante kliffen. Agiofarango is een favoriete plek van rotsklimmers. Tijdens je wandeling door de kloof zul je waarschijnlijk klimmers tegenkomen die de steile verticale kliffen beklimmen.

Net zo mooi is het nabijgelegen kloof van Martsalo. die ongeveer 2 km lang is. Na een korte en vrij gemakkelijke wandeling door de kloof, door een groen landschap met eeuwenoude olijfbomen, johannesbroodbomen en Phoenix theophrastii palmen, komen we uit bij de kleine, mooie Martsalo strand

Om bij de ingang van de kloof te komen, volgen we de onverharde weg die begint tegenover de Klooster van Panagia Odegetria en beklimt de heuvel ten zuidwesten van het klooster. We vervolgen de hoofdweg in zuidelijke richting tot aan het lange, rustige strand van Kali Limeneswaar de apostel Paulus tijdelijk onderdak zocht tijdens zijn reis naar Rome. Kali Limenes Het is een beschermd strand dat rustig blijft, zelfs als er in de omgeving een sterke wind waait.

Kali Limenes ? Tripiti

Dit deel van de route brengt je van Kali Limenes strand verder langs de zuidkust richting Tripiti. Van Kali LimenesWe vervolgen de onverharde weg in oostelijke richting, genieten van het uitzicht op de Libische Zee en proberen de lelijke kassen te negeren. Dit gebied is uitzonderlijk mooi. We rijden door tot we bij de kleine kustplaats Lentas dat gebouwd is op de plaats van de oude stad Levin. Lev?n bloeide in de Hellenistische en Romeinse tijd als de havenstad van Levin. Gortyna en was een heilige stad sinds een Asklepieion (een oude genezingstempel) werd hier gebouwd. Tot op de dag van vandaag kun je de ruïnes zien van de tempel van Asklepios uit de 3e eeuw voor Christus. In het gebied van LentasEr zijn prachtige lange stranden die kampeerders en nudisten aantrekken, zoals Diskos, Limanaki, Anatolikos Tsigounas en andere. We rijden verder in oostelijke richting tot aan het haventje van Loutra en stijgen dan in noordelijke richting. Bij de eerste afslag nemen we de oostelijke tak van de weg tot we aankomen bij Tripiti strand. De weg klimt hoog op de berghelling en vermijdt Kaap Trafoulas. Ongeveer halverwege naar Tripiti strand en als we afdalen aan de oostkant van de kaap, bereiken we een pad dat naar het strand leidt, via het kleine maar indrukwekkende Trafoulas kloof. Tripiti strand is lang en mooi, maar heeft te lijden onder de geïmproviseerde camping op het zand in de schaduw van de tamarisken. In de omgeving zijn taverna's voor een maaltijd of een kop koffie.

Tripiti ? Kapetaniana (2 alternatieve routes) ? Agii Deka

Het is tijd om de zuidkust van Kreta eiland achter ons en reizen naar het noorden. We verlaten het strand en gaan de rotsachtige kloof van Tripiti. We passeren al snel het smalste punt van de kloof. De wanden staan slechts vier meter uit elkaar en het voelt alsof er nauwelijks ruimte is voor je auto om door te rijden. Na het verlaten van de kloof komen we bij een weg die langs de kale hellingen van de Asterousia in oostelijke richting. Er is nog een andere weg, een onverharde weg, die begint na de kloof van Tripiti en slingert de hellingen van de Asterousia in oostelijke richting en eindigt bij het dorp Kapetaniana. Dit onderdeel is uitsluitend geschikt voor 4X4 terreinwagens. De beste (en veiligste) manier om Kapetaniana is door de noordkant van Asterousia en het dorp van Vagionia, waar we rechtsaf slaan en zuidwaarts rijden zodat we weer stijgen op de Asterousia massief naar Kapetaniana.

Het dorp telt minder dan 100 permanente inwoners; er is een traditioneel pension dat bezoekers aantrekt met een indrukwekkend uitzicht over de Libische Zee. Het gure en kale landschap en de steile hellingen van de top van Kofinas zijn adembenemend. Tegenwoordig is Kofinas staat bekend om zijn rotsklimroutes. Dit is ook de plek waar een Minoïsch heiligdom voor de bergtop bestond. De berg behoudt ook vandaag nog zijn religieuze kwaliteit met het festival van Timios Stavros (het Ware Kruis) dat hier elk jaar wordt gevierd. Daarnaast bestaat er nog steeds een oud gebruik van boomverering. Kapetaniana dorp is een geweldige uitvalsbasis voor het verkennen van dit deel van Asterousia. In de omgeving kun je een bezoek brengen aan de Koudouma klooster dat aan de uitgang van een kleine kloof ligt en wordt omgeven door een prachtig dennenbos. Je kunt er zelfs overnachten in een van de cellen die beschikbaar zijn voor bezoekers.

Je kunt ook de weg nemen die naar beneden leidt naar de kustplaats Ai Giannis, waar het afgelegen strand van Eligia zich bevindt. Je kunt ook afdalen van KapetanianaDe dorpen bereiken Loukia en Vagionia en steek de vlakte van Messara in noordelijke richting tot Agii Dekawaar je ook Gortyna kunt bezoeken. De oude stad Gortyna was de hoofdstad van Kreta en de Cyreneese schiereiland tijdens de Romeinse periode en was vele eeuwen lang de onbetwiste heersende stad van het eiland. Volgens de Griekse mythologie vluchtte Zeus naar Gortynanadat hij in een stier was veranderd en Europa had ontvoerd. Helaas is slechts een klein deel van de oude stad opgegraven. In de archeologische site die open is voor bezoekers, kun je de overblijfselen van de Byzantijnse kerk van Agios Titos (die de eerste bisschop van Kreta was), de Romeins Odeonde Planeetboom van Zeus en Europa evenals talrijke Romeinse beeldhouwwerken.

Afstand autorit: 84 km.
Regio: Festos, Gortyna (Heraklion prefectuur)

nl_NLNL